2 kwiecień 2024

Przegląd filmów Jerzego Hoffmana - 8-11 kwietnia w kinie Kultura

zdjęcie: Przegląd filmów Jerzego Hoffmana - 8-11 kwietnia w kinie Kultura / fot. PAP
fot. PAP
Krótkie metraże, "Prawo i pieść", "Potop Redivivus" i "Znachor" znalazły się w programie przeglądu filmów Jerzego Hoffmana, który odbędzie się w dniach 8-11 kwietnia w warszawskim kinie Kultura. Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z reżyserem i jego współpracownikami.
REKLAMA

Program przeglądu twórczości Jerzego Hoffmana opublikowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich we wtorkowym komunikacie. Otwierają go krótkie metraże "Uwaga chuligani!", "Sopot 1957", "Pamiątka z Kalwarii", "Pocztówki z Zakopanego" i "Ojciec". Zaplanowano również pokazy filmów "Prawo i pięść", "Potop Redivivus" oraz "Znachor". Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z reżyserem i gośćmi - aktorami Ewą Wiśniewską i Danielem Olbrychskim oraz montażystą Marcinem "Kotem" Bastkowskim.

Przegląd odbędzie się w dniach 8-11 kwietnia w warszawskim kinie Kultura. Wstęp na projekcje i spotkania będzie możliwy na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych do odbioru w kasie kina od 4 kwietnia od godz. 17. "Jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki na każdy dzień przeglądu. Kino nie przyjmuje rezerwacji. Miejsca są nienumerowane" - podano.

Jerzy Hoffman urodził się 15 marca 1932 r. w Krakowie, w zasymilowanej rodzinie żydowskich lekarzy, prowadzących praktykę w Gorlicach. Wybuch wojny i antysemickie działania nazistowskich Niemiec zmusiły rodzinę Hoffmanów do ucieczki na wschód. Niedługo potem, w 1940 r., ośmioletni Jerzy został wywieziony z rodziną na Syberię. Do Polski wrócił dopiero po zakończeniu wojny.

Do liceum chodził w Bydgoszczy, studia filmowe ukończył w 1955 r. w Moskwie w Wszechrosyjskim Państwowym Instytucie Kinematografii (WGIK). W tym samym roku zadebiutował w Polsce jako twórca filmów dokumentalnych, realizując, wspólnie z Edwardem Skórzewskim, również absolwentem WGIK-u, dokument społeczny "Uwaga, chuligani!". W kolejnych latach w duecie ze Skórzewskim nakręcił m.in. dokumenty "Dzieci oskarżają" (1956), "Pamiątka z Kalwarii" (1958), "Karuzela łowicka" (1958) i "Typy na dziś" (1959). W fabule debiutował również razem ze Skórzewskim - w 1962 r. wyreżyserowali razem "Gangsterów i filantropów". W 1964 r. premierę miał kolejny film duetu Hoffman-Skórzewski, nazwany "polskim westernem" - "Prawo i pięść" z Gustawem Holoubkiem w roli głównej.

"Pana Wołodyjowskiego", ekranizację powieści Henryka Sienkiewicza, Hoffman wyreżyserował w 1969 r., wchodząc tym samym do grona najbardziej znanych i cenionych przez publiczność polskich reżyserów. Zdjęcia realizowano m.in. w Białym Borze koło Koszalina, w Chęcinach koło Kielc i w Krakowie. W obsadzie znaleźli się m.in.: Tadeusz Łomnicki (jako Jerzy Michał Wołodyjowski), Magdalena Zawadzka (jako Baśka), Mieczysław Pawlikowski (w roli Zagłoby), Barbara Brylska (w roli Krzysi), Jan Nowicki (jako Ketling) oraz Daniel Olbrychski (jako Azja Tuhaj-Bejowicz). Ekranizację "Pana Wołodyjowskiego" uhonorowano m.in. Złotą Kaczką dla najlepszego filmu roku. Jednocześnie powstał serial telewizyjny Hoffmana pt. "Przygody pana Michała".

Kolejnej ekranizacji sienkiewiczowskiej prozy Hoffman podjął się na początku lat 70. W 1974 r. premierę miał "Potop" z Olbrychskim w roli Kmicica. Amerykańska Akademia Filmowa nominowała "Potop" do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny. W Polsce historyczna superprodukcja w reżyserii Hoffmana wygrała Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. W 1999 r., po latach starań, Hoffman wyreżyserował film "Ogniem i mieczem", w którym rolę Skrzetuskiego powierzono Michałowi Żebrowskiemu, a Bohuna – Aleksandrowi Domogarowowi.

Do najbardziej znanych obrazów Jerzego Hoffmana należą ponadto: "Trędowata" z 1976 r. – adaptacja powieści Heleny Mniszkówny, z Elżbietą Starostecką i Leszkiem Teleszyńskim w rolach głównych; "Znachor" z 1982 r., z Jerzym Bińczyckim w roli profesora Wilczura, zrealizowany na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza; "Stara baśń" z 2003 r., wyreżyserowana na podstawie powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, oraz "1920 Bitwa Warszawska" (2011), pierwsza polska produkcja pełnometrażowa w technologii w 3D. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łask
22°C
wschód słońca: 05:17
zachód słońca: 20:04
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łasku