16 styczeń 2024

Łask: miasto Nad Grabią

zdjęcie: Łask: miasto Nad Grabią / Jacek Bogdan/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Jacek Bogdan/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Łask leży zaledwie 35 km od Łodzi i jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania innych perłowych miast regionu łódzkiego, takich jak Pabianice, Wieluń, Bełchatów, Zduńska Wola i Sieradz.

Tego szukamy w Łasku

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Łask pogoda, Łask praca, Łask, Łask online, spotted Łask, Wenecja Łask.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Łasku, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pierwsze wzmianki o Łasku pochodzą z roku 1356, natomiast prawa miejskie zostały nadane przez króla Władysława Jagiełłę w 1422 r. Z chwilą przyznania praw miejskich Łask otrzymało także przywilej do organizowania jarmarków w dniu św. Franciszka. Rozwój miasta w XV wieku miał wpływ nie tylko na poprawę sytuacji ekonomicznej mieszkańców, lecz również na nowy układ urbanistyczny. Wytyczono rynek, otoczony domami mieszczan, a także wzniesiono ratusz. Ten okres przyniósł również rozwój cechów rzemieślniczych, takich jak szewcy, garncarze, piwowarzy, kowale i inni. Organizacje cechowe odgrywały kluczową rolę w życiu miasta, wpływając na wybór burmistrza, radnych i ławników.

Na początku XVI wieku Łask zyskało prawa do organizowania kolejnych jarmarków, co skutkowało wzmożonym napływem kupców i handlowców. To z kolei umożliwiło mieszczanom zdobywanie dodatkowych dochodów, niezbędnych do odbudowy miasta po wielkim pożarze z 1523 r. Szybki rozwój miasta w XVI wieku był w dużej mierze zasługą rodu Łaskich.

Po XVI wieku, który był najkorzystniejszy w historii miasta, nastały znacznie trudniejsze lata. W 1624 r. wybuchł ogromny pożar, niszcząc 150 domów, a miasto również doświadczyło szwedzkiego potopu. Wskutek długotrwałych wojen i rozległych zniszczeń mieszkańcy nie mogli już efektywnie odbudować miasta, a liczba rzemieślników stale spadała. Sytuację pogorszył kolejny katastrofalny pożar w 1747 roku, który zniszczył aż 258 domów. Pomimo tych wyzwań, pod koniec XVIII wieku, Łask zajmował drugie miejsce pod względem wielkości w województwie sieradzkim, licząc około 1,7 tysiąca mieszkańców, ustępując jedynie Piotrkowowi.

W XIX wieku miasto dotknęła epidemia cholery, a w 1848 r. wybuchł kolejny pożar, który strawił 160 domów. Niemniej jednak liczba mieszkańców wzrastała: w 1810 r. było ich około 1,6 tysiąca, a w 1860 r. już około 3,8 tysiąca. Po pożarach rynek został przebudowany, nadając mu obecny kształt, a także zaczęto wznosić wyłącznie murowane budynki. W 1811 r. było ich tylko 4, natomiast w 1827 r. – już 56. W pierwszej połowie XIX wieku wytyczono nowe trakty do Pabianic, Piotrkowa i Sieradza, co całkowicie zmieniło układ drogowy miasta.

W roku 1867 Łask uzyskał status miasta powiatowego w guberni piotrkowskiej. W skład powiatu łaskiego wchodziły wówczas 5 miast i 18 gmin. W Łasku utworzono urzędy i instytucje podległe gubernatorowi w Piotrkowie. Zanotowano proces uprzemysłowienia, co zaowocowało powstaniem wielu warsztatów rzemieślniczych oraz niewielkich fabryczek.

Pod koniec XIX wieku Łask posiadał różnorodne przedsiębiorstwa, takie jak wytwórnia powozów i bryczek, zakład produkcji wyrobów blaszanych, dwie olejarne, mydlarnia, mała fabryka sukna i wyrobów bawełnianych, fabryka kleju i inne. W tym czasie specjalizacją miasta stało się garbarstwo, z aż 40 warsztatami przetwarzającymi skóry w chwili wybuchu I wojny światowej. Miasto dysponowało szkołą początkową, stacją telegraficzną, domem schronienia dla starców i kalek, kościołami katolickim, ewangelickim oraz synagogą. W 1902 r. ustanowiono połączenie kolejowe z Łodzią i Kaliszem, a liczba mieszkańców przekroczyła 5 tysięcy.

Po wybuchu I wojny światowej Rosjanie wycofali się z miasta, a Łask, wraz z częścią powiatu, znalazł się w strefie niemieckiej. Chociaż miasto nie doświadczyło bezpośrednich zniszczeń w wyniku działań wojennych, to jednak znacząco podupadło z powodu rabunkowej polityki okupantów, a także z powodu chorób i głodu. W początkach 1917 r. władze niemieckie zezwoliły na przeprowadzenie wyborów do samorządu, uruchomienie pierwszej elektrowni w mieście i założenie spółdzielni, pierwotnie nazwanej Stowarzyszeniem Spożywców, a później przemianowanej na Spółdzielnię „Udział” (która przetrwała do czasów obecnych). Po odzyskaniu niepodległości 11 listopada 1918 r. Polacy przejęli od Niemców urzędy cywilne, rozbroili stacjonujących żołnierzy, zajęli magazyny, koszary, urząd pocztowy oraz dworzec kolejowy.

Wraz z odzyskaniem niepodległości Łask stał się jednym z miast powiatowych w nowo utworzonym województwie łódzkim. W 1919 r. liczył około 5 tysięcy mieszkańców, a w 1937 r. – już około 6,7 tysiąca. W okresie międzywojennym rozwijał się drobny przemysł i rzemiosło, choć wizualnie miasto nie uległo znaczącym zmianom. W latach 30. XX wieku częściowo skanalizowano nieruchomości, zmodernizowano elektrownię oraz poprawiono estetykę ulic i chodników, m.in. poprzez ułożenie betonowych chodników.

W czasie II wojny światowej Łask doznał znacznych zniszczeń, a tysiące jego mieszkańców padło ofiarą masakr. Miasto i cały powiat zostały wcielone do Niemiec, a okupant niemiecki utworzył getto. Zbrodnicza polityka Niemiec doprowadziła do zmniejszenia liczby ludności do 3,8 tysięcy mieszkańców w 1945 r.

Nie przegap najważniejszych informacji