16 kwiecień 2024

Dzień pamięci ofiar zbrodni katyńskiej

16 kwietnia 2024 roku przy pamiątkowej tablicy otwierającej „Aleję Dębów Pamięci” funkcjonariusze Policji uczcili rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu łascy policjanci na czele z p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Łasku podinspektorem Grzegorzem Sas wraz z prezesem Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi Jarosławem Olbrychowskim oraz Komendantem Powiatowym Policji w Sieradzu inspektorem Piotrem Bielewskim i Komendantem Powiatowym Policji w Zduńskiej Woli inspektorem Robertem Krawczykiem oddali hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej – przedwojennym policjantom zamordowanym wiosną 1940 roku na terenie ZSRR. Przy pamiątkowej tablicy, znajdującej się na ulicy Kilińskiego złożone zostały kwiaty i zapłonęły znicze. Cześć Ich Pamięci !

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który ustanowiony został 14 listopada 2007 roku uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. W tym roku hołd poległym funkcjonariuszom oddali policjanci z łaskiej jednostki na czele z p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Łasku podinspektorem Grzegorzem Sas, Prezesem Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r. " w Łodzi Jarosławem Olbrychowskim, a także Komendantem Powiatowym Policji w Sieradzu inspektorem Piotrem Bielewskim oraz Komendantem Powiatowym Policji w Zduńskiej Woli inspektorem Robertem Krawczykiem, z inicjatywy których w roku 2019 otwarta została Aleja Dębów Pamięci Policjantów II RP Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wtedy to uhonorowano pamięć dwunastu Bohaterów Zbrodni Katyńskiej związanych z ziemią łaską. W uroczystości wzięli udział także uczniowie z Zespołu Szkół Mundurowo - Technicznych w Ostrowie.

Prezes Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." w Łodzi Jarosław Olbrychowski podziękował łaskim policjantom za kultywowanie pamięci pomordowanych polskich funkcjonariuszy, a następnie wręczył p.o. Komendantowi podinspektorowi Grzegorzowi Sas Medal Jadwigi Dunin - Borkowskiej Maleszewskiej pierwszej przewodniczącej Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna". Ponadto podziękował komendantom inspektorowi Piotrowi Bielewskiemu oraz inspektorowi Robertowi Krawczykowi za inicjatywę związaną z utworzeniem "Alei Dębów Pamięci" .