Plan budowy żelaznej kopuły nad Europą coraz bliżej
Na briefingu po spotkaniu z premierem Tuskiem, szefowa EBI poinformowała, że Bank zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny i wskazała, że to część nowego planu EBI dotyczącego działań dla bezpieczeństwa i obrony.
Premier poinformował, że umowa w sprawie polskiego programu satelitarnego, realizowanego we współpracy z Francją, została podpisana w poniedziałek. "Mówimy o 300 mln euro, a więc kwocie niebagatelnej, dzięki której nasz plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przodu" - powiedział, podkreślając, że systemy satelitarne i systemy rozpoznania będą niezbędną częścią tego projektu.
Tusk zapowiedział ponadto, że razem z innymi premierami państw europejskich za kilka dni będzie chciał projekt "europejskiej żelaznej kopuły" przedstawić "tej i przyszłej" Komisji Europejskiej oraz "tej i przyszłej" Radzie Europejskiej. "Tak, aby idea paneuropejskiej obrony powietrznej, tej żelaznej kopuły nad Europą, stawała się coraz mniej marzeniem, a coraz bardziej realnym, praktycznym planem" - podkreślił.
Rozwijanie wspólnej europejskiej obrony powietrznej popiera obecna szefowa KE Ursula von der Leyen, która wspomniała o tym m.in. w swoim przemówieniu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Von der Leyen zapowiedziała wówczas, że jeśli zostanie ponownie wybrana na szefową KE, zaproponuje "kilka projektów obronnych" dotyczących "wspólnego europejskiego pola zainteresowania".
Podczas poniedziałkowej konferencji w Warszawie Calvino przypomniała, że EBI zainwestował w Polsce już prawie 100 mld euro, finansując drogi, koleje, transformację energetyczną, morską energetykę wiatrową czy warszawskie metro. "Polska jest wspaniałym przykładem sukcesu, wykorzystania korzyści z członkostwa w UE. Zawsze będziemy zaufanym partnerem Polski, by zapewniać dobrobyt i rozwój" - zapewniła.
Premier oświadczył, że "wielkie inwestycje w Polsce od czasów naszych początków w UE, te sto mld euro, które trafiły do naszego kraju poprzez Europejski Bank Inwestycyjny, były jednym z filarów wielkiego sukcesu cywilizacyjnego".
Tusk wskazywał, że dzisiaj Polska może liczyć na "bardzo tanie, korzystne kredyty na rzecz inwestycji, które będą służyły cywilnym zadaniom, a równocześnie będą sprzyjały naszej obronności i bezpieczeństwu". Dziękował jednocześnie EBI za gotowość wsparcia polskich planów dotyczących m.in. ochrony polskiej granicy będącej jednocześnie granicą zewnętrzną Unii.
Premier nawiązał w tym kontekście do przedstawionego w sobotę planu zabezpieczenia wschodniej granicy "Tarcza Wschód", wskazując, że "budując system fortyfikacji, będziemy równocześnie zabezpieczali naszą granicę poprzez inwestycje w środowisko naturalne".
"Będziemy korzystali z tych możliwości europejskich, ponieważ (...) bezpieczeństwo Europy zależy w dużym stopniu od bezpieczeństwa Polski" - podkreślił.(PAP)
sno/ ewes/ mok/ lm/